Rodzinne wysiewanie roślin

22-03-2024

Wiosna to perfekcyjny czas na wspólne wysiewanie nasion i stworzenie własnego ogrodu, bez względu na to czy zrobi się go w balkonowej doniczce czy przed domem. Dbanie o własnoręcznie wysiane roślinki i obserwowanie jak się rozwijają jest dla dzieci sposobem na naukę cierpliwości, systematyczności i troskliwości, ale także poznanie tajemnic przyrody.

 

Od czego zacząć

Wspólnie wybierzcie się do sklepu, żeby dziecko samo wybrało rośliny, które chce posadzić. Pamiętaj aby wesprzeć go w tej decyzji i sprawdzić czy rośliny nadają się np. na balkon lub jakie mają potrzeby jeśli chodzi o nasłonecznienie. Jeśli macie bardzo mało przestrzeni to zawsze można wybrać nasionka rzeżuchy, którą na koniec będziecie mogli zjeść podczas wspólnego niedzielnego śniadania.

 

Jakie rośliny warto wysiać?

W sklepach ogrodniczych i supermarketach bez problemu znajdziemy nasiona wielu gatunków roślin. Warto wybrać te, które szybko rosną, są atrakcyjne wizualnie, a jeśli dodatkowo pięknie pachną to już na pewno będą atrakcyjne dla dzieci. Polecamy m.in.:

- maciejka – jest łatwa w uprawie, a jej kwiaty pięknie pachną wabiąc motyle nocne

- mieszanki "łąki kwietne" - w jednej saszetce jest wiele gatunków roślin ładnie kwitnących

- czarnuszka - jest łatwa w uprawie i ma bardzo ciekawe kwiaty

- petunia 

- groszek pachnący

- powój pnący

 

Fasolka w słoiku

Swego czasu sadzenie nasionek fasoli było eksperymentem, który każde dziecko robiło w przedszkolu lub szkole. Jeśli będziecie chcieli to możecie założyć fasolkowy ogród na domowym parapecie. W tym celu należy przygotować:

- nasiona fasoli – polecamy wybrać jak największe np. fasolę "Jaś"

- słoik

- gazę

- gumkę recepturkę

Słoik należy najpierw sparzyć przelewając go wrzącą wodą dzięki temu pozbędziemy się ewentualnych zanieczyszczeń i mikroorganizmów, które mogą żyć na ściankach. Następnie na wierzch słoika należy położyć gazę i przymocować ją gumką recepturką. Słoik trzeba w całości napełnić wodą, tak aby wyłożone na gazie nasiona fasoli dotykały lustra wody. Ponieważ gaza będzie cały czas nasiąkała wodą, która następnie może spływać po ściankach słoika, warto postawić go na podstawce lub talerzyku.

Bardzo ważne jest, żeby codziennie dolewać do słoika wodę gdyż w początkowych etapach rozwoju nasiona muszą cały czas mieć z nią styczność. Dopiero gdy nasiona wypuszczą korzenie to będzie można podlewać roślinkę w zależności od jej potrzeb dbając jedynie o to, żeby korzenie cały czas miały styczność z wodą.

Nasionko trzeba obserwować każdego dnia, żeby nie przeoczyć zachodzących w nich zmian. Fasola jest rośliną dwuliścienną wiec gdy tylko pojawią się korzenie to następne w kolejności będą 2 liście, które z czasem przeistoczą się w piękną, pnącą roślinę.

Na gazie zamiast nasion fasoli można też położyć cebulę lub czosnek. One też po jakimś czasie wypuszczą korzenie, a później zielone liście. Niestety trzeba pamiętać, że ich zapach jest dość intensywny więc w małym mieszkaniu może przeszkadzać

 

Avocado

Jedną z najważniejszych czynności jest wybranie odpowiedniej pestki. Pestka powinna być duża i zdrowa, najlepiej nieuszkodzona. Następnie należy starannie usunąć pozostałości miąższu z pestki, ale nie usuwając skórki. Kolejny krok, to wbicie trzy lub cztery zapałek lub wykałaczek do pestki, rozmieszczając je tak, aby utrzymały pestkę zawieszoną na naczyniu. Tak przygotowaną pestkę należy umieścić w np. w słoiku z wodą, w taki sposób, żeby część dolna była zanurzona w wodzie, a górna wystawała na zewnątrz. Słoik powinien stać w ciepłym miejscu, ale bez bezpośredniego światła słonecznego. Trzeba pamiętać, że o regularnym zmienianiu wody, aby nie dopuścić do spleśnienia uprawy.

Uprawa avocado to proces wymagający czasu. Pestka może potrzebować od kilku tygodni do kilku miesięcy, aby wykiełkować. Gdy korzeń i łodyga urosną na pestce do odpowiedniej wielkości (zazwyczaj około 15-20 cm), roślinka powinna zostać przesadzona do doniczki z ziemią. Doniczkę należy postawić w jasnym miejscu (oczywiście bez bezpośredniego nasłonecznienia). Należy pamiętać o tym, że avocado musi być regularnie podlewane, ale nie może stać w wodzie.

 

Kalendarz małego ogrodnika

Z odrobinę starszymi dziećmi oprócz wysiewania nasion można dodatkowo stworzyć kalendarz, w którym dziecko za pomocą rysunków czy przygotowanych przez Was naklejek będzie notowało warunki atmosferyczne, w których roślinki wyrastają.   

 

Pobierz tygodniowy kalendarz pogodowy >>>

Pobierz szablon naklejek >>>

 

Dlaczego warto zachęcać dzieci do wysiewania roślin i obserwowania ich wzrostu:

1. Edukacja o przyrodzie - uprawianie roślin to doskonała okazja do nauki o cyklach życiowych roślin, procesach wzrostu i rozwoju oraz zasadach ekologii.

2. Rozwój umiejętności obserwacyjnych - obserwowanie roślinnych procesów wzrostu i rozwoju pomaga rozwijać umiejętności obserwacyjne u dzieci oraz zachęca do ciekawości i dociekliwości.

3. Odpowiedzialność i troska - uprawianie roślin uczy dzieci odpowiedzialności za inne istoty żywe oraz rozwija w nich empatię i troskę o środowisko naturalne.

4. Zrozumienie procesu życia - poprzez obserwację od momentu wysiewu aż do pełnego wzrostu, dzieci mogą zrozumieć procesy życia i świadomie uczestniczyć w nich.

5. Nagroda za wysiłek - wzrost rośliny i jej kwitnienie czy owocowanie jest nagrodą za trud i starania, co może być ważnym doświadczeniem motywacyjnym dla dzieci.

6. Integracja sensoryczna - praca w ogrodzie pozwala dzieciom korzystać ze wszystkich swoich zmysłów: widzenia, dotyku, zapachu, smaku (w przypadku owoców warzyw) i słuchu (np. szum wiatru przez liście).

7. Aktywność fizyczna – hodowanie roślin wymaga również pracy fizycznej, co może przyczynić się do aktywności ruchowej dzieci i promowania zdrowego stylu życia.

8. Duma i poczucie własnej wartości - samodzielne wyhodowanie rośliny może wzmocnić poczucie własnej wartości u dzieci oraz sprawić, że poczują dumę z własnych osiągnięć.

9. Wspólne doświadczenie rodzinne - hodowanie roślin może być również świetną okazją do spędzania czasu z rodzeństwem lub rodziną, budując więzi i tworząc wspólne, pozytywne doświadczenia.

 

Uprawianie roślin jest nie tylko edukacyjne, ale także satysfakcjonujące i budujące. Jest to wartościowe doświadczenie dla dzieci, które może mieć pozytywny wpływ na ich rozwój fizyczny, emocjonalny i społeczny. A gdy wysiane roślinki pięknie wyrosną to w nagrodę można podarować małemu ogrodnikowi "Dyplom uznania", który pobierzecie

tutaj dla chłopca >>>

a tutaj dla dziewczynki >>>