Wakacje w Przedszkolu JCI – Wszystko co biega

19-07-2024

Drodzy rodzice i opiekunowie! Mijający tydzień w naszym przedszkolu JCI był pełen wrażeń i edukacyjnych przygód. Skupiliśmy się na tematyce ruchu jakim jest bieganie, a dzieci miały okazję uczestniczyć w różnorodnych zajęciach, które dostarczyły im wiele radości i nowych doświadczeń.

Poniedziałek 15.07.2024: Wakacyjna lektura

Tydzień rozpoczęliśmy od lektury książki Renaty Piątkowskiej „Zbój. Opowiadania o koniach i konikach”. Dzieci poznały prawdziwe historie o koniach, które oprócz siły i szybkich nóg posiadają również wielkie serca. Obejrzeliśmy prezentację na temat życia koni – zarówno udomowionych, jak i dzikich. Nauczyliśmy się odróżniać ich chód oraz wykonaliśmy „końską gimnastykę buzi i języka”.

Wtorek 16.07.2024: Wspólne pieczenie ciasteczek

Środa 17.07.2024: Wizyta w stadninie koni

Środa była dniem pełnym wrażeń, ponieważ odbyliśmy wycieczkę do Stajni Wolnowybiegowej na Psiej Górze w Czułowie. Dzieci zwiedziły teren stajni, poznały zasady bezpieczeństwa oraz dowiedziały się o utrzymaniu i dobrostanie koni. Miały również okazję zobaczyć różnice między tradycyjną stajnią a stajnią wolnowybiegową, pomagały w karmieniu koni, uczyły się ich czyszczenia i przejechały się na ich grzbiecie. Dzieci mogły także poskakać na torze przeszkód, co dostarczyło im wiele radości.

Czwartek 18.07.2024: Dzień aktywności fizycznych

W czwartek odbyły się zajęcia sportowe, podczas których dzieci brały udział w biegach, skokach przez przeszkody i wyścigach na konikach. Była to świetna okazja do aktywnego spędzenia czasu i rozwijania umiejętności motorycznych.

Piątek 19.07.2024: Wakacyjne kino

Na zakończenie tygodnia podsumowaliśmy wszystkie zdobyte informacje na temat koni. Dzieci uczestniczyły w zajęciach plastycznych, podczas których wykonały własne koniki. Na koniec dnia odbyło się kino wakacyjne, które dostarczyło dzieciom dodatkowej rozrywki.

Jaki wpływ na wasze dzieci miały aktywności z tego tygodnia?

Zajęcia plastyczne to doskonały sposób na rozwijanie wyobraźni i kreatywności u dzieci. Tworzenie rysunków i malowanie pomaga w rozwijaniu zdolności manualnych oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Prace plastyczne uczą również cierpliwości i koncentracji, a także pozwalają dzieciom wyrażać emocje w twórczy sposób, co jest kluczowe dla ich zdrowia psychicznego. Natomiast gotowanie z dziećmi to nie tylko świetna zabawa, ale również nauka cennych umiejętności życiowych. Przygotowywanie posiłków pomaga dzieciom zrozumieć znaczenie zdrowego odżywiania, uczy odpowiedzialności i samodzielności. Zajęcia kulinarne rozwijają również umiejętności matematyczne (odmierzanie składników), a także zdolności językowe (czytanie ze zrozumieniem przepisów). Dzieci uczą się współpracy i planowania, co jest nieocenione w dorosłym życiu. O zaletach aktywności fizycznej chyba nikogo nie trzeba przekonywać więc tego tematu tym razem nawet nie będziemy rozwijali.

Korzyści z jazdy konnej i hipoterapii dla dzieci

W tym tygodniu najważniejszą aktywnością dla dzieci było przebywanie z końmi, jazda konna i opiekowanie się nimi. Jak Państwo zapewne wiedzą jazda konna to wyjątkowa forma aktywności fizycznej, która przynosi liczne korzyści rozwojowe i edukacyjne dla dzieci. Przede wszystkim, taka forma aktywności fizycznej wzmacnia mięśnie, poprawia równowagę oraz koordynację ruchową. Dzieci rozwijają poczucie odpowiedzialności i samodyscypliny, gdyż opanowanie technik jazdy oraz dbanie o konia wymaga zaangażowania i konsekwencji. Opieka nad końmi uczy dzieci empatii, cierpliwości i odpowiedzialności. Codzienne czynności, takie jak karmienie, czyszczenie boksów, szczotkowanie koni czy sprawdzanie ich stanu zdrowia, kształtują umiejętności organizacyjne i planowania. Dzieci uczą się również pracy zespołowej, współpracy oraz komunikacji, co jest niezbędne zarówno w stajni, jak i w życiu codziennym. Warto też podkreślić, że już samo przebywanie z końmi ma niezwykle pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne dzieci. Konie są zwierzętami wrażliwymi i reagującymi na emocje, co pomaga dzieciom rozwijać inteligencję emocjonalną. Bliski kontakt z tymi zwierzętami może redukować stres, poprawiać nastrój oraz zwiększać poczucie własnej wartości i pewności siebie. Dzieci uczą się nawiązywania więzi i budowania zaufania, co jest ważne dla ich zdrowego rozwoju emocjonalnego.

Był to tydzień pełen nauki, zabawy i niezapomnianych wrażeń. Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie!