Wakacje w Przedszkolu JCI - Wszystko co chodzi

26-07-2024

Miniony tydzień w przedszkolu był pełen ciekawych zajęć i niesamowitych doświadczeń, które przyniosły naszym maluchom mnóstwo radości i nauki.

Poniedziałek: Wszystko co chodzi – człowiek

Tydzień rozpoczęliśmy od fascynującej książki „Leo i Nela”, opowiedzianej z perspektywy psa Leo. Dzieci miały okazję poznać historię Kornelii, dziewczynki na wózku inwalidzkim, oraz jej wiernego towarzysza. Po lekturze dzieci zaangażowały się w różne zabawy związane z treścią książki. Zajęcia te nie tylko rozwijały wyobraźnię i empatię, ale także uczyły akceptacji i zrozumienia dla osób z niepełnosprawnościami.

Wtorek: Dzień kulinarny

Środa: Wizyta w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ

Środa była dniem pełnym nauki podczas warsztatów na temat budowy szkieletu ludzkiego. Dzieci podzielone na dwie grupy uczestniczyły w zajęciach, gdzie mogły dowiedzieć się o funkcjach układu kostnego, kształcie i rodzajach kości oraz różnicach w budowie szkieletów. Wykorzystano wysokiej jakości modele oraz naturalne kości, co sprawiło, że nauka była niezwykle interesująca i pouczająca. Dla najmłodszych przygotowano również puzzle i kreatywne wyklejanki, które pomogły w lepszym zrozumieniu tematu.

Czwartek: Artystyczna ewolucja

Czwartek był dniem artystycznym, podczas którego dzieci miały okazję zamienić się w małych artystów. Malowały proces ewolucji człowieka, co nie tylko rozwijało ich zdolności plastyczne, ale także uczyło o historii naszego gatunku. Zajęcia odbyły się na świeżym powietrzu, co dodatkowo sprzyjało kreatywności. Na koniec dnia zorganizowana została mini sesja zdjęciowa, która uwieczniła te niezapomniane chwile.

Piątek: Taneczne zakończenie tygodnia

Piątek minął nam tanecznie. Dzieci wzięły udział w lekcjach tańca współczesnego, co było doskonałą okazją do rozwijania ich koordynacji ruchowej i poczucia rytmu. Kolorowe i wygodne stroje dodatkowo wpłynęły na pozytywną atmosferę zajęć, które zakończyły tydzień pełen emocji i zabawy.

Weekend z tematyką „Wszystko co chodzi”

Aby pogłębić doświadczenia i wiedzę zdobytą przez dzieci w ubiegłym tygodniu, proponujemy kilka pomysłów na zajęcia, które możecie zrealizować wspólnie w domu:

Temat - Empatia i zrozumienie

• Wspólne czytanie innych książek poruszających tematykę różnorodności i empatii, takich jak “Wyjątkowy smok Płomyczek” Wioletty Piróg, czy “Benio, tata i reszta świata” Izabeli Michty
  • Rozmawiajcie z dziećmi o emocjach i uczuciach, jakie mogą odczuwać różne osoby, w tym osoby z niepełnosprawnościami.

Temat - Kulinaria

• Wspólne gotowanie. Angażujcie dzieci w przygotowywanie posiłków, na przykład robienie domowej pizzy czy sałatek. To świetna okazja do nauki matematyki (mierzenie składników) i chemii (jak różne składniki reagują ze sobą). Przygotowujcie wspólnie zdrowe przekąski, takie jak owocowe sałatki czy warzywne chipsy. Pozwólcie dzieciom na eksperymentowanie z różnymi przyprawami i składnikami, by rozwijać ich kreatywność w kuchni.

Temat - Budowa szkieletu

• Wykonajcie prosty model szkieletu człowieka z patyczków do lodów, plasteliny lub klocków LEGO.
  • Korzystajcie z gier i aplikacji edukacyjnych dotyczących anatomii człowieka.
  • Zorganizujcie wycieczkę do lokalnego muzeum - Muzeum Katedry Anatomii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego – największego i najstarszego w Polsce muzeum, gdzie dzieci mogą zobaczyć eksponaty związane z anatomią i historią człowieka.

Temat - Sztuka i ewolucja

• Zorganizujcie małą wystawę domową z pracami dzieci. Mogą one stworzyć dodatkowe prace, ilustrując różne etapy ewolucji człowieka lub inne interesujące ich tematy.
  • Oglądajcie razem filmy i bajki edukacyjne o historii życia na Ziemi i ewolucji człowieka, np. seria bajek animowanych "Był sobie człowiek" i "Było sobie życie"

Temat - Taniec i ruch

• Organizujcie wspólne wieczory taneczne, podczas których cała rodzina może uczyć się nowych kroków i choreografii.
  • Skorzystajcie z dostępnych online lekcji tańca lub tutoriali na YouTube, które pozwolą dzieciom rozwijać swoje umiejętności taneczne i koordynację.