Poranne rutyny – jak sprawnie i bez stresu przygotować dziecko do przedszkola

13-09-2024

Poranki w domu z przedszkolakiem to czas, który może być wyzwaniem zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Bez odpowiedniego planu, każdy dzień może zaczynać się od pośpiechu, stresu i kłótni. Dlatego tak ważne jest, aby wypracować poranną rutynę, która pomoże w spokojnym i efektywnym rozpoczęciu dnia. Poniżej przedstawiamy praktyczne wskazówki, które naszym zdaniem pomogą Wam zorganizować poranki, aby były przyjemne i bezstresowe.

1. Przygotowanie wieczorem – klucz do spokojnego poranka

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na usprawnienie poranków jest przygotowanie się do nich już wieczorem. To proste, ale bardzo skuteczne rozwiązanie, które oszczędza cenny czas i nerwy rano.

• Ubrania na rano: Przygotuj ubrania dla dziecka (a najlepiej dla siebie także) na następny dzień. Pozwól dziecku uczestniczyć w wyborze, aby czuło się zaangażowane i zadowolone ze swojego stroju. Dzięki temu unikniecie porannych dyskusji o ubiorze. Upewnij się jaka pogoda jest zapowiadana na nadchodzący dzień, żeby dopasować strój do warunków atmosferycznych.
  • Pakowanie plecaka: Sprawdź, czy wszystko, co potrzebne do przedszkola, jest już spakowane – zapasowe ubrania, przekąska, napoje czy prace plastyczne, które dziecko ma zabrać.
  • Planowanie śniadania: Ustalcie wieczorem, co będzie na śniadanie. Możesz nawet przygotować część posiłku, jak np. płatki śniadaniowe w miseczkach czy kanapki w lodówce. To pozwala zaoszczędzić czas i sprawia, że dziecko wie, czego się spodziewać.

2. Stała rutyna – fundament spokojnych poranków

Dzieci uwielbiają rutynę, ponieważ daje im poczucie bezpieczeństwa i przewidywalności. Ustalenie stałego harmonogramu poranków pomoże im łatwiej zaakceptować przejście od snu do przedszkola. Ważne jest jednak aby samemu tej rutyny przestrzegać i jej nie zaburzać

• Budzik i pora wstawania: Ustalcie stałą godzinę wstawania. Możesz użyć budzika, który dziecko samo nastawia – to angażuje je w poranną rutynę. Super sprawdzają się budziki, które mają naturalne, delikatne dźwięki, a do tego stopniowo rozświetlają pokój dziecka. Dzięki temu pobudka będzie przyjemna, a nie drastycznie nagła.
  • Czas na przebudzenie: Daj dziecku chwilę na spokojne przebudzenie. Może to być czas na wspólne przytulanie, krótką rozmowę lub ulubioną piosenkę.
  • Plan poranka krok po kroku: Wypracujcie kolejność porannych czynności: mycie zębów, ubieranie się, śniadanie itd. Wizualny plan, np. w formie rysunków na lodówce, może pomóc najmłodszym w zapamiętaniu, co jest następne.

3. Zadbaj o pozytywną atmosferę

Pamiętajcie, że jeśli Wy jesteście spokojni to wasze dzieci także. Dzieci są bardzo wyczulone na emocje swoich opiekunów, dlatego warto zadbać o pozytywną atmosferę o poranku.

• Unikaj pośpiechu: Jeśli to możliwe, wstań wcześniej, aby mieć chwilę dla siebie. Nawet kilka minut na spokojną kawę może znacząco poprawić Twój nastrój i podejście do porannych wyzwań.
  • Komunikacja zamiast poleceń: Zamiast wydawać polecenia, staraj się komunikować w sposób, który angażuje dziecko, np. "Co wybierzesz najpierw – mycie zębów czy ubieranie się?". Taka forma pytania daje dziecku poczucie kontroli.
  • Chwal i motywuj: Wszyscy uwielbiamy być chwaleni, dzieci także. Nawet małe sukcesy, jak szybkie ubranie się czy zjedzenie śniadania, zasługują na pochwałę. Was to nic nie kosztuje, a u dzieci takie słowa doceniania budują ich pewność siebie i motywują do dalszych starań.

4. Unikaj rozpraszaczy

Poranki mogą łatwo wymknąć się spod kontroli, gdy pojawiają się rozpraszacze. Ograniczenie ich pomoże skupić się na najważniejszych czynnościach.

• Wyłącz telewizor i tablety: Ekrany mogą być dużą przeszkodą w porannych przygotowaniach. Ustalcie, że bajki i gry są dostępne dopiero po powrocie z przedszkola.
  • Skup się na zadaniach: Zamiast wprowadzać nowe aktywności, które mogą rozproszyć dziecko, trzymajcie się ustalonej rutyny.

5. Czas na zabawę i relaks

Zaplanuj kilka minut na wspólną zabawę lub inną formę relaksu przed wyjściem. Może to być krótka gra, czytanie książeczki lub wspólne śpiewanie piosenki. To moment, który pozwoli Wam się odprężyć i wejść w dobry nastrój przed dniem w przedszkolu.

6. Elastyczność – klucz do sukcesu

Choć rutyna jest ważna, równie istotne jest, aby być elastycznym i gotowym na zmiany. Każdy poranek może przynieść coś nieprzewidzianego – zmiana pogody, gorszy nastrój dziecka (tak, one też mają do tego prawo i to bez powodu) czy niespodziewane trudności. Najważniejsze, aby nie tracić spokoju i dostosować plan do aktualnej sytuacji.

Organizacja poranka to sztuka, którą można opanować, mając na uwadze potrzeby i emocje dziecka. Kluczem jest konsekwencja, planowanie i pozytywne podejście. Dzięki odpowiedniej rutynie, poranki mogą stać się spokojnym i radosnym początkiem każdego dnia, zarówno dla dzieci, jak i rodziców.