Jak zorganizować przyjęcie Halloween dla dzieci

31-10-2024

Halloween, choć stosunkowo nowe w Polsce, zyskuje coraz większą popularność. Przedszkolaki z zaciekawieniem obserwują kolorowe dekoracje, a także przebrania i zabawy związane z tym dniem. Dla rodziców jest to świetna okazja, by stworzyć dla dzieci wyjątkowe wspomnienia oraz zapoznać je z nowymi tradycjami pochodzącymi z innego kraju, które rozwijają ich wyobraźnię i kreatywność, a także zachęcają do poznawania kulturowej różnorodności. Halloween można obchodzić w przyjazny i odpowiedni dla wieku sposób, skupiając się na radosnych aspektach tego święta i wspólnej zabawie.

 

Kulturowe znaczenie Halloween – Jak wyjaśnić dzieciom?

Halloween wywodzi się z dawnych celtyckich obrzędów Samhain, obchodzonych na zakończenie lata i przywitanie zimy. Początkowo obchodzono je w Irlandii i Wielkiej Brytanii. Warto dodać, że jego nazwa pochodzi od sformułowania „All Hallows' Eve” (Wigilia Wszystkich Świętych). Po przekształceniu przez Chrześcijan w Święto Zmarłych trafiło do Stanów gdzie później zmieniło się, w dzień pełen zabaw i słodyczy. Dzieciom warto przedstawić Halloween jako czas przebierańców i wesołych duchów, które symbolizują początek jesieni. Można im wytłumaczyć, że jest to tradycja, w której ludzie przygotowują dekoracje, przebierają się i spędzają czas z bliskimi. Święto to jest doskonałą okazją do nauki o kulturach i szacunku do tradycji innych krajów, co pomaga dzieciom zrozumieć, że na świecie jest wiele sposobów na świętowanie.

 

Przygotowanie domu na Halloween – Proste dekoracje DIY

Każdy powód jest dobry, żeby przyozdobić dom własnoręcznie przygotowanymi dekoracjami. Przygotowanie dekoracji na Halloween może być fantastyczną zabawą dla całej rodziny. Do stworzenia dekoracji warto wybrać materiały i przedmioty, które mamy w domu na przykład:

- Dynie z papieru – wystarczy kolorowy papier i nożyczki, by wyciąć dynie, które można powiesić na ścianie lub oknie.

- Dynie ze starych kocy, polarów czy nawet skarpetek – trzeba mieć coś co będzie wypełnieniem dyni oraz sznurek.

- Girlandy z duchami – dzieci mogą wyciąć małe duchy z białego papieru i połączyć je w girlandę. Do takich girland można dodać kolorowe liście, szyszki albo kasztany aby nadać im jesiennego charakteru.  

- Malowanie kamieni – przynieście z parku kilka kamieni i razem pomalujcie je na wzór małych potworków.

- Puchate pająki – z pomalowanej na czarno waty i puchatych drucików można zrobić pająki

- Iskrzące nietoperze – wystarczy wyciąć z papieru wzór różnej wielkości nietoperzy, pomalować je na czarno, a następnie pokryć klejem i obsypać czarnym brokatem. Tak przygotowane nietoperze można przywiesić na sznurkach do lamp, karniszy czy sufitu. Można je też powiesić na suchej gałązce wierzby i włożyć do wazonu. 

- Świeczniki mumie – żeby je zrobić trzeba pokryć szklane słoiki klejem i owinąć je bandażami. Następnie należy nakleić oczy i włożyć do słoika świeczkę.  

Oczywiście przykładów takich dekoracji można mnożyć bez końca. W ich przygotowaniu ograniczy Was w zasadzie jedynie wasza wyobraźnia. Ważne jest to, że dzięki wykorzystaniu rzeczy, które już macie uczycie dzieci dbania o środowisko, rozbudzacie waszą kreatywność i wspólnie spędzacie czas. Warto wiedzieć, że angażowanie dzieci w przygotowanie domu do obchodzenia różnych świąt czy przyjęć daje dzieciom poczucie odpowiedzialności za przestrzeń, w której mieszkają i sprawia, że czują się ważne i docenione.

 

Przekąski na Halloween – Pomysły na zdrowe i stylizowane smakołyki

Przekąski w kształcie duchów czy dyniek zachwycą każde dziecko! Co więcej, takie stylizowane przekąski są nie tylko zabawne, ale i zdrowsze od tych kupowanych w sklepach, a ich wspólne przygotowywanie ich to dla dzieci kolejna okazja do zabawy i nauki. Można przygotować:

- Mini kanapki-duchy – z chleba i kremowego serka, wykorzystując foremki do ciasteczek.

- Owoce z rysowanymi minami – banany i mandarynki z buźkami potworków będą zdrową alternatywą dla słodyczy.

- Muffinki w kształcie dyniek – ciasto można udekorować zdrowym puree z marchwi lub dyni, a dzieci będą zachwycone wyglądem i smakiem.

- Parówki w cieście w kształcie palca, gdzie za paznokieć może posłużyć migdał

W internecie znajdziecie ogrom gotowych pomysłów i przepisów, które możecie wykorzystać np.:

 

Kostiumy Halloweenowe – Pomysły na szybkie i tanie przebrania DIY

Kostiumy Halloweenowe wcale nie muszą być skomplikowane. Włączając dzieci w tworzenie kostiumów, pomagamy rozwijać ich kreatywność i uczymy, że czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze. Z prostych materiałów można przygotować:

- Przebranie ducha – wystarczy prześcieradło z wyciętymi otworami na oczy.

- Czarownicę – można zrobić kapelusz z papieru, a z czarnego materiału pelerynę. Do tego kilka gałązek brzozy jako miotła i pluszowy czarny kot jako dodatkowy atrybut.

- Nietoperza – do ramion dzieci można przypiąć czarne skrzydła wykonane z kartonu.

- Mumia – wystarczy białe ubranie i spora ilość bandaży do obwinięcia dziecka

Inne fajne pomysły znajdziecie m.in. tutaj:

 

Halloween to świetny moment na rozwijanie dziecięcej kreatywności i umiejętności społecznych. Wspólne przygotowania do święta zbliżają rodziców i dzieci, a także integrują całą społeczność przedszkolną. Dzięki takim wydarzeniom dzieci uczą się, jak współpracować, dzielić się pomysłami i czerpać radość z małych rzeczy. Halloween jest zatem nie tylko okazją do zabawy, ale także do tworzenia wartościowych wspomnień. Jeśli chcecie zaprosić kogoś na przyjęcie, które zorganizowaliście to skorzystajcie z szablonu zaproszenia, który przygotowaliśmy (link znajdziecie poniżej). Zachęcamy do kreatywnego podejścia do tego dnia i organizowania rodzinnych Halloweenowych przyjęć! A jeśli planujecie tego dnia zostać w domu i szukacie jakiejś alternatywnej formy spędzenia tego wieczoru z dziećmi to zachęcamy do pobrania i wydrukowania kreatywnego zeszytu, który przygotowaliśmy specjalnie zmyślą o Waszych dzieciach. 

 

Kreatywny zeszyt halloweenowy >>>

Zaproszenie na przyjęcie halloweenowe >>>